Із 16 вересня в Україні облікову ставку НБУ знижено до 15%. Відбулося це на підставі рішення Правління Національного банку України «Про розмір облікової ставки» від 15.09.2016 № 277-рш. Попередній рівень облікової ставки – 15,5% діяв із 29.07.2016 по 15.09.2016. До того, ставка була встановлена на рівні 18%.
Облікову ставку НБУ застосовуть в оподаткуванні, договірних відносинах, при нарахуванні пені за заниження податкових зобов’язань та в інших випадках, передбачених законодавством, а також при порушенні договірних відносин, якщо це передбачено відповідним договором.
Так, при самостійному виявленні платником податків заниження суми податкового зобов’язання, пеня нараховується на суму і за весь період заниження з розрахунку 120% річних облікової ставки НБУ, що діє на день заниження (ст. 129 Податкового кодексу України).
Насамперед, незначне зниження облікової ставки пов’язано зі скороченням ліквідності на ринку, обумовленим значними вкладеннями банків в довгострокові ОЗДЗ в серпні. З даними ICU, вкладення банків в депозитні сертифікати скоротилося на 44% тобто на 25 млрд грн.
Зниження облікової ставки буде супроводжуватись в подальшому зниженням процентних ставок в банківській системі, як по кредитах, так і по депозитах. Ці два процеси паралельні. На думку спеціалістів, ринок та НБУ знижують ставки виходячи з інфляції та тенденцій в грошово-кредитній сфері.
Швидше за все, облікова ставка знижуватиметься в подальшому. Аналітики прогнозують, що вирішення проблеми з перерахуванням 38 млрд грн прибутку НБУ до бюджету позитивно вплине на ліквідність системи й дозволить продовжувати курс на зниження ставок. Однак, зниження буде відбуватися лише у випадку стабільності валютного курсу та економічного стану держави.
Разом з тим, одним лише зниженням облікової ставки відтворити повноцінне кредитування економіки навряд чи вдасться. Для того, щоб розпочалося кредитування, мають з’явитися хороші позичальники. А поки українські компанії закредитовані, внутрішній попит не зростає, банківська система не впоралася до кінця з існуючими проблемними боргами і кризою довіри. Для зростання кредитної активності набагато важливіше покращення макроекономічних перспектив України і формування дійсного тренда економічного зростання.
Виходячи з реалій сьогодення, є підстави вважати, що наступного року готівкові кредити стануть дещо доступнішими для українців. Банки, хоч і несуттєво, однак масово знижують відсотки за цією послугою.
За словами фінансового аналітика Євгена Копейко, кредитувати купівлю автівок та нерухомості, як і ранше, буде не вигідно, тому фінустанови зосередять зусилля на готівкових кредитах.
«Зараз відбувається зниження процентних ставок і комісії за кредитами. Наприклад, в умовах одного з найбільш популярних варіантів кредитування — мова йде про оформлення кредиту готівкою з початку 2016-го спостерігалося зменшення ставки на 10,72% — до 70,32%», — роз’яснив Копейко виданню «Сегодня».
За його словами, хоча кредити начебто і стали дешевше, але їх оформити буде складніше, оскільки зараз позики надають лише 19 фінустанов, а не 22 банки, як це було на початку цього року. «Це пов’язано з тим, що банки вводили тимчасові адміністрації», — уточнює Копейко.
При цьому експерт упевнений, що банки можуть активніше видавати кредити, оскільки в цьому році НБУ знизив облікову ставку рефінансування з 19% до 15,5% і це сприяє пожвавленню кредитування населення.